VJEDHJA E GJUMIT MBRETEROR

Kadare lexon për publikun gjerman pjesë nga novela „VJEDHJA E GJUMIT MBRETEROR

Kadare lexon shqip për publikun gjerman. Recensuesi Wolfgang Schneider, i cili Kadarenë e quan pasardhës të Kafkës, lëvdon përkthimin e Joachim Roehmit te novela “ Vjedhja e gjumit mbretëror „

…“Javën e katërt pas hipjes në fron, kur në mbrëmjen e së martës sulltani i ri Xhem po i hidhte një sy raportit të fshehtë të ngjarjeve të ditës në kryeqytet (ishte kjo një nga kënaqësitë e rralla që i kishte dhënë pushteti mbretëror), ndërsa lexonte, pra, përtueshëm fletët, shkronjat e të cilave, me gjithë vërejtjen që u kishte bërë shkruesve ishin ende tepër të mëdha, zakon i
shkaktuar prej syve të dobësuar vitet e fundit të atit të tij të ndjerë Turhan (qysh tani mendonte shfryrjet që do t’i bënte prapë të nesërmen kryeshkruesit: dëgjo ti, nëse nuk të mbushet mendja se unë, pavarësisht nga nderimi për tim et, së paku, sytë i kam më të fortë se të tijtë, do të të nis që nesër në minierën e Karakarvunit), vëmendjen e dobësuar nga nervozizmi ia
tërhoqi pjesëza e raportit ku flitej për vjedhjen e një dosjeje në Pallatin e Ëndrrave.

Pa shiko, tha me vete. Nuk mjaftonin ato shkronja gallofe që ia hiqnin ndodhisë çdo shije misteri, por edhe ajo vetë iu duk krejt e rëndomtë për ta përzgjedhur në atë raporte, aq më tepër, për ta renditur fill pas vetëvrasjes sé gruas së re të Irfan Pashait, shkarkuar para një jave nga posti i ministrit të Jashtëm dhe i internuar në Konjë….. „

Schreibe einen Kommentar

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..