Turk Elhamdulilah

mes shkrimtareve tö Kosoves

Ismail & Helena Kadare mes shkrimtarëve të Kosovës, Prishtinë , nëntor 1980

Kadare ka shkruar te libri „Mosmarrveshja”

…Një vjershë që u bë e famshme më 1954, shkruar nga Esad Mekuli, poeti më i shquar i Kosovës, dëshmohej se turqizimi i shqiptarëve të Kosovës vazhdonte me ngulm në Jugosllavinë komuniste të titos.

Vjersha titullohet „ Turk Elhamdulilah“dhe në pak vargje jepej përshkallëzimi i një prej tragjedive më të mëdha që po ndodhte në Europë:

Esat Mekuli

Esad Mekuli

Turk Elhamdulilah

Turku me shpat sundoi,

Me shekuj liri skemi pa

Tirani mbi ne gërmoi:

Je turk Elhamdulilah

Dhe gjuhën tonë e ndaloi

Kush turqisht flet fe s‘ka

Ashtu thanë, Zoti urdhëroi

Je turk, Elhamdulilah!

Je turk Je turk kanë shti

Shqiptarin me shekuj pa da,

E nji ditë ndër ne u ndi:

Jam turk, Elhamdulilah!

Siç është thënë shpesh, Serbia me Greqinë, ndonëse afishoheshin si antiosmane të thekura, kanë kryer radhazi punë të pista të perandorisë, e para për shpërnguljen e shqiptarëve në Anadoll, e dyta për varrosjen e gjuhës shqipe, duke arritur gjer te mallkimi zyrtaro-kishtar i alfabetit të saj latin.

„Nuk ka një gjuhë tjetër indoevropiane që është e ndaluar si shqipja dhe kjo ende nuk është shpjeguar nga historiografia shqiptare. Shqipja është një nga gjuhët më të zhvilluara flektive ( me nyja e parafjalë ). Falë kësaj cilësie e, padyshim , gjithë mekanizmave të tjerë të saj, ajo përballoi lehtë, shumë më lehtë se ushtritë e princave shqiptarë , sulmin osman . Sulmi i turqishtes, që ishte gjuhë aglutinative ( që manovron me prapashtesa ), ishte një lloj sulmi i një mamuthi të ngathët që lufton kryesisht me bisht kundër një luani që përdor më shumë dhëmbët dhe kthetrat“ “ Ismail Kadare.

Essen 21.03.2017, admin ®topkadare.comKategori: Lexo Ismail Kadare !

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: